image

To nye kameraer

Tid:   16-11-2010

Tuborgs Grønne Fond støtter SSK med to kameraer.

Tuborgs Grønne Fond støtter aktiviteter som gør mennesker begejstrede og glade. Og hvad kan gøre mennesker mere glad end at lære at svømme?

Tuborgs Grønne Fond har bevilget penge til køb at to forskellige kameraer, som vil kunne bruges af babysvømmere såvel som pensionistsvømmere og alt der imellem. Det ene kamera er et almindeligt kamera, som primært vil blive brugt til at filme over vandet, så svømmerne kan se og evaluere deres svømmeteknik. For konkurrencesvømmerne vil det være et stort fremskridt at se deres løb til stævner og søge efter forbedringer til det næste løb.

Det andet kamera, et Sharkeye, er mere ualmindelig og specialudviklet til svømmeundervisning/træning, da det kan filme under vand samtidig med, at træneren kan se det over vandet. ”Når vi ser på svømmerne under vandet, ser vi helt nye detaljer og vinkler, som vi ikke havde nogen ide om, når man blot kigger over vandet. Dette kamera vil gøre vores arbejde med teknik meget nemmere.” Udtaler Cheftræner, Simon Ditlevsen.

Silkeborg Svømmeklub ønsker at sige tak til Tuborgs Grønne Fond for støtten.

 
  Tuborg